Vlastnosti ovčí vlny

Lidské tělo dýchá celým svým povrchem. Díky svým vlastnostem umožňují vlněné výrobky proniknout kyslíku do celého těla a zajistit jeho plné fungování. Schopnost vlněného vlasu smršťovat se a roztahovat vlivem teploty, což jinak můžeme nazývat dynamika ovčího vlasu, umožňuje samoregulaci teploty. Pokud si říkáte, k čemu taková vlastnost asi slouží, rádi Vám podáme uspokojivou odpověď. Díky samoregulaci teploty můžeme zabránit přehřátí organismu a tím se vyhneme i vzniku nebezpečných nemocí, jako např.: bolesti páteře, kloubů, ledvin a revmatické nemoci. Vlna té nejvyšší kvality má schopnost eliminovat kladnou ionizaci, která má negativní dopad na naše zdraví a přeměnit tuto kladnou na zápornou, přirozenější a způsobilejší pro lidský organismus.
Díky výše zmíněným vlastnostem doporučujeme lůžkoviny těm osobám, které trápí alergie a další neduhy. Vlna dokáže při styku s lidskou pokožkou spolupracovat tak, že vytváří tzv. mikromasáž, která pokožku regeneruje a povzbuzuje.
Vlna mimo ochranu zdraví dokáže zlepšit i Vaší paměť a prokrvení mozku, díky podpoře krevního oběhu, která snižuje riziko infarktu, dokáže dát nový impuls buňkám a povzbudit je.
Ovčí vlna obsahuje lanolin neboli živočišný tuk, který chrání vlas před znečištěním a tento lanolin dokáže čištění vskutku usnadnit, jako žádný jiný prací prostředek.

Výhody vlny

Vlna je ze všech vláken živočišného původu nejvíce používána a její význam je pro nás nejdůležitější.

Jejími cennými fyzikálními vlastnostmi jsou:

 • vysoká odolnost vůči otěru
 • zadržování vnější vlhkosti
 • hygroskopičnost
 • pohlcování UV záření
 • schopnost absorbovat potu díky pórovitosti

Termín hygroskopičnost znamená, že ovčí vlna vzhledem ke své buňkové struktuře dokáže absorbovat a zadržet v sobě hojné množství vlhkosti a to je důvod, proč naše výrobky dokáží odolávat lidskému potu. 
Obsah vlhkosti stoupající až k 33 % jako vlhká surovina nepůsobí. Mimořádná hygroskopičnost má značný vliv i na její tepelné vlastnosti. Absorbovanou vlhkost neodvádí nijak intenzivně. Spotřebuje méně tepla z okolí a tím chrání proti chladu.
K udržování stálé teploty napomáhá kadeřavost vlny, pórovitá struktura a její šupinatý povrch, neboť skrze tyto vlastnosti vlna v sobě a okolo sebe upoutá vzduch a to slouží ke konstantní teplotě. Díky pružnosti nejsou deformace součástí a množství vzduchu ve vláknech se tudíž nemění. Podmiňuje to dobrou tepelnou izolaci a tepelné vlastnosti vlněných výrobků. Pro svou pružnost se výrobky z vlněných vláken nepřitisknou k lidské pokožce celým povrchem a vytvářejí tak další izolační vrstvu. V přímém kontaktu s lidskou pokožkou ucítíte teplo a útulnost a Vaše tělo zase ucítí zrychlení krevního oběhu.

Vlna má řadu zdravotních vlastností:

 • zmírnění neuralgie
 • mírní poúrazové bolesti
 • neutralizuje bolesti kloubů končetin
 • přikrývka z vlny zajišťuje zdravý a klidný spánek
 • nehromadí prach a eliminuje pot
 • naruší podmínky pro rozvoj roztočů
 • má protialergické vlastnosti

Vlněné výrobky mají příznivý význam při léčbě mnoha nemocí, zejména revmatických, jako jsou:

 • bolesti páteře s bolestivým napětím svalů
 • bolesti obklopující páteř
 • zánětlivé stavy vazů a svalů
 • poškození periferních nervů
 • artritida, neboli poškození oběhového systému
 • zabraňují vzniku proleženin

Lanolin

Pokud se ovčí vlna zpracuje vhodným způsobem, vytvoří se v ní již zmiňovaný lanolin, resp. přírodní živočišný tuk, který dokáže obalit každý vlas a zahubí roztoče i bakterie. Lanolin umožňuje vyhnout se nečistotě a výskytu parazitů a bakterií, kteří vyvolávají mnohé alergie a zánětlivé procesy, jak vnitřní, tak kožní. Pokud se vrátíme k čistotě ovčí vlny, záruku čistoty nám dává fakt, že veškeré nečistoty jsou vynášeny na povrch vlasu a lze ji tak snadněji odstranit. Stejně tomu je i u živých ovcí, kde se nečistota také hromadí pouze na povrchu. Jen vlna té nejvyšší kvality dokáže zajistit samočištění po dlouhou dobu používání tkanin a lůžkovin.
Lanolin má také značně pozitivní vliv na lidský organismus. Působí protirevmaticky a také zajišťuje dobré dýchání celým povrchem těla. Mimo jiné zlepšuje krevní oběh v pokožce a tím opožďuje stárnutí. Průměrný obsah lanolinu v ovčí vlně se pohybuje přibližně mezi 15 a 20 %, zatímco v australské vlně MERINO mezi 40 a 45 %, což znatelně zvyšuje schopnost eliminovat roztoče.

Čištění
Pokud se vlněné výrobky zašpiní jen nepatrně, doporučujeme suché praní. Prací prostředek na čištění vlny s obsahem lanolinu nařeďte v malém množství s vodou o teplotě 30 °C, vytvořte pěnu a potom měkkou houbou namočenou v pěně natírejte zašpiněné místo. Pokud se vlna zašpiní silněji, doporučujeme mokré praní. Vodní praní s prostředky na čištění vlny s lanolinem probíhá následovně:
Perte mačkáním opět při teplotě 30 °C, bez kroucení.
Mokrou vlnu rozvěste.
Počkejte, než se vlna úplně vysuší.
Nežehlete.
Výrobky neodstřeďujte v pračce.
Chraňte před slunečním zářením.